Ana Sayfa >> ÇEŞME 14 Ekim 2019, Pazartesi 13:00

Germiyan Festivali'nde renkli görüntüler

Germiyan Festivali'nde renkli görüntülerİzmir’in Çeşme ilçesinde, bu yıl 6'ncısı düzenlenen Germiyan Festivali renkli görüntülere sahne oldu.
Paylaş  
8
8
8
0

Pek çok atölye çalışmasına, söyleşi ve sergilere ev sahipliği yapan 6. Germiyan Festivali renkli görüntülere sahne olan Festival Korteji ile dün (Cumartesi) başladı. Eski Un Değirmeni'nden başlayarak, Germiyan İlkokulu'nda sona eren korteje, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Germiyan Mahalle Muhtarı Işık Kaya, Çeşme Ziraat Odası Başkanı Yüksek Mühendis Süleyman Özer, CHP Çeşme İlçe Başkanı Sait Kavasoğullar, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 'Gastronomi Köyü' olarak bilinen Germiyan'daki festival çeşitli etkinliklerle devam etti. Kendine özgü motiflerle Germiyan duvarlarını renklendirerek, birçok gazete ve TV kanalına haber olan Nuran Erden'in festivalin ilk gününde gerçekleştirdiği duvar boyama atölyesi büyük ilgi gördü. 


6. Germiyan Festivali kapsamında açılan Eski Un Değirmeni'nde İkbal Balcı'nın 'Sulu Boya' ve Otantik Ev'de "Germiyan'da Tarihe Yolculuk' isimli sergileri ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Köy Kahvesi'nde Prof. Dr. Artun Ünsal'ın "Günümüz İnsanının Lezzetlerle Sınavı" adlı söyleşisi gerçekleştirildi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği sağlıklı gıdalar ve tüketme biçimleri ile ilgili söyleşi soru ve cevaplarla renklendi. Germiyan Festivali'nin ilk günü Otantik Ev'de gerçekleştirilen, festival ziyaretçilerinin ilgiyle izlediği Kopanisti Peyniri Atölyesi ile sona erdi. Yöreye özgü peyniri en iyi yapanlardan biri olan Ayşe Kabasakal'ın Kopanisti peyniri yapımının ardından Germiyan köy ekmeği ile birlikte tadımı gerçekleştirildi. Yıllardır kaybolmaması için özel uğraşların sarf edildiği Kopanisti peynirinin yapımı ve incelikleri katılımcılarla paylaşıldı. Germiyan halkının yerel lezzetlerini öne çıkarmak için hazırladığı ürünler stantlarda sergilenerek ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

EKMEK YARIŞMASI YAPILDI

6. Germiyan Festivali kapsamında Eski Un Değirmeni'nde Şükran Tümer tarafından  'Lavanta Kokulu Kağıtlar' konulu atölye çalışması gerçekleştirildi. Ardından Atam Cafe'de Funda Üskül tarafından "Pirinçli Germiyan Mantısı' atölyesi yapıldı. Son olarak Germiyan İlkokulu Bahçesi'nde gerçekleştirilecek olan ekmek yarışması ile festival sona erdi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
Çeşme'de 51 kaçak göçmen yakalandı
image İzmir'in Çeşme ilçesinden iki tekneyle Yunanistan'ın Sakız Adası'na kaçmaya çalışan 51 göçmen, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalandı.
Rüzgar yeniden Alaçatı'dan esecek
image Rüzgarıyla meşhur Alaçatı, 15 ülkeden 120 sporcunun katılımıyla Uluslararası Rüzgar Sörfü Birliği (IFCA) Avrupa Slalom Çocuklar, Gençler ve Masterlar Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak.
Çeşme'de gezi teknelerinden zafer turu
image İzmir'in Çeşme ilçesinde günlük gezi turları düzenleyen tekneler, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bayraklarla donattığı tekneleriyle denize açıldı.