Ana Sayfa >> BİLİM & TEKNOLOJİ 17 Ekim 2016, Pazartesi 11:40

Akıllı cihazlara koruma kalkanı

Akıllı cihazlara koruma kalkanıYaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Mert Kılıç, internet üzerinde bir tehdit oluşturan hackerlara karşı, tek bir panel ve cihaz üzerinden engelleyebilen siber güvenlik cihazı geliştirdi.
Paylaş  
88
100
93
0

Cihaz, evdeki akıllı cihazların yanı sıra elektrik hatları, petrol rafinerileri, nükleer santraller gibi SCADA sistemleriyle çalışan tesisler ile otomasyon sistemleriyle yönetilen fabrikalardaki akıllı cihazları korumayı hedefliyor.

Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi'nin desteğiyle Kuluçka Merkezi Minerva'da iki ayrı siber güvenlik projesi geliştiren Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Mert Kılıç, üniversite bünyesinde geliştirdikleri cihazların, sadece akıllı cihazların kontrol kartları olarak davranmakla kalmayıp aynı zamanda, internet veya wi-fi üzerinden gelecek siber saldırılara karşı güvenlik tedbirleri alabileceğini söyledi. Şu an piyasada bu kategoride yerli ya da yabancı bir ürün bulunmadığının altını çizen Kılıç, evdeki akıllı cihazların yanı sıra elektrik hatları, petrol rafinerileri, nükleer santraller gibi SCADA sistemleri ve otomasyon sistemleriyle yönetilen fabrikalardaki akıllı cihazları siber saldırılara karşı korumayı hedeflediklerini belirtti. Artık evlerdeki buzdolabı veya kombinin bu saldırılara maruz kalabildiği gibi ele geçirilerek başkasına yapılan saldırılarda kullanılabildiğini savunan Kılıç, "Teknolojinin bu hızlı evrilişi karşısında herhangi bir savunma sistemi henüz geliştirilmedi. Akıllı telefonunuzla açıp kapayabildiğiniz kombinizi, garaj kapınızı, güvenlik ve çocuk kameralarınızı hatta otobanda seyir halindeki arabanızı başka birinin kontrol etmesinin ne kadar korkunç sonuçlar doğurabileceğini düşündüğünüzde, yaşanabilecek tehlikelere karşı önlem almak şart" dedi.

Gelişen teknoloji ve nesnelerin interneti alanındaki ilerlemeler ve evlere giren benzeri kontrol sistemlerinin, önemli tesislerde kullanılan SCADA sistemlerine kıyasla çok daha güvensiz olduğuna dikkat çeken Mert Kılıç, "Evimizdeki modem gibi cihazlar tarafından güvenlik ihtiyacının karşılanması gerekli. Özellikle akıllı cihazların kontrol devreleri güvenliği ele alınmalı. 2017 içerisinde son kullanıcılara sunulmasını planlıyoruz. Tak ve çalıştır konseptiyle geliştirilen cihazlarımız, teknik bilgi gereksinimi duymadan akıllı cihazların güvenliğini yapay zeka algoritmaları ve önceden belirlenmiş güvenlik metrikleri aracılığıyla tespit ederek izole etmekle kalmayıp aynı zamanda anlık aktif saldırı tespiti işlemiyle herhangi bir siber saldırıya karşı kendini koruyabilmekte" diye konuştu.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
İzmir Tarih Mobil Uygulaması için halk oylaması başladı
image İzmir Tarih mobil Uygulaması, bu yıl 17. kez düzenlenen Altın Örümcek Yarışmasında Mobil Uygulama/Hizmet dalında ön değerlendirmeden geçerek finale kaldı.
Twitter'da 140 karakter sınırına düzenleme
image Twitter uzun zamandır beklenen yeniliği sonunda yapıyor. Artık tweet'lerinize koyduğunuz GIF, video gibi birçok eklenti 140 karakter dahilinde sayılmayacak.
Zeynep Erkunt Armağan: "Tarıma, bilim ve teknoloji yön veriyor"
image TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü bünyesinde kurulan Motor Mükemmeliyet Merkezi'nin çalıştayına katılan Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, Türkiye için yerli motor üretimi yapmanın artık kaçınılma...