Ana Sayfa >> YURT GÜNDEMİ 14 Ekim 2019, Pazartesi 18:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'PKK/YPG-rejim anlaştı' iddiasına açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'PKK/YPG-rejim anlaştı' iddiasına açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

Paylaş  
25
25
24
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi 7. Zirvesi'nde muhatap ülkelere Barış Pınarı Harekatı hakkında da kapsamlı bilgi vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) 7. Zirvesi vesilesiyle Bakü'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevinde basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in davetine icabetle 14-15 Ekim 2019'da düzenlenen Türk Konseyi 7. Zirvesi'ne katılmak amacıyla birazdan Bakü'ye hareket edeceğini belirtti.

Seyahatinde kendisine, bakanların ve çeşitli kurum temsilcilerinden oluşan bir heyetin de eşlik ettiğini ifade eden Erdoğan, Bakü'ye varışlarını mütakiben ilk olarak Aliyev ile bir araya geleceklerini, ardından DEİK tarafından düzenlenen Dünya Türk İş Konseyi Bakü Buluşması vesilesiyle, yurt dışında yaşayan iş adamları ile buluşacaklarını geleceklerini aktardı.

Türk Konseyi 7. Zirvesi'nin, pek çok açıdan tarihe kayıt düşeceğini vurgulayan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Zirve öncelikle Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan tarafından 3 Ekim 2009 tarihinde imzalanan Nahçıvan Anlaşması ile kurulan Türk Konseyi'nin 10. yıl dönümüne tekabül ediyor. Bakü Zirvesi ile Özbekistan'ın da aramıza tam üye olarak katılışına şahitlik edeceğiz. Bu şekilde konseyimiz daha da güçlenmiş olacak. Eylül ayında Budapeşte'de konseyimizin Avrupa temsilcilik ofisinin açılması da teşkilatın gücüne güç katmıştır.

Teklifimiz ve diğer ülkelerin de kabulüyle, 'Türk dünyasının Aksakalı' Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e de Türk Konseyi Onursal Başkanı unvanı da bu zirve vesilesiyle takdim edilecektir. Aksakalımızın engin tecrübelerinden böylece konsey olarak istifade etmeyi sürdüreceğiz. Türk dünyası içindeki dayanışmanın her geçen gün daha da pekişmesi, iş birliğimizin daha da güçlenmesi doğrusu bizler için bir iftihar vesilesidir."

Zirveye katılacak devlet ve hükümet başkanları ile ikili görüşmelerde bulunacağını belirten Erdoğan, hem konseyin hem de ikili ilişkilerin geleceğini ele alma fırsatı bulacaklarını söyledi.

Bu vesileyle muhataplara Barış Pınarı Harekatı hakkında da kapsamlı bilgi vereceklerini aktaran Erdoğan, Bakü'deki temasların Türk Konseyi üyesi ülkelerle Türkiye arasındaki ilişkilere ivme kazandıracağına inandığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Türk Konseyi 7. Zirvesi pek çok açıdan tarihe kayıt düşecektir.

(PKK/YPG ile rejim anlaştı iddiası)

Şu anda bir çok dedikodular var. Büyükelçilik vasıtasıyla bunun yanında Kobani'de Rusya'nın da olumlu yaklaşımıyla sıkıntı olmayacağa benziyor. Münbiç konusunda da kararımızı uygulama aşamasındayız. ABD ile Münbiç konusundaki mutabakatımız 90 gün içinde terör örgütleri Münbiç'i boşaltacaktı. Seneyi devirdi, Münbiç boşaltılmadı. 

(ABD'nin çekilme açıklaması)

Bu yaklaşım geçerliliğini koruyor. Aksi bir gelişme yok.

(Harekatla ilgili kara propaganda)

İstedikleri kadar hedef saptırsınlar halkımız gerçekleri görüyor.

Bu tepkiler daha da değişecek. Biliyorsunuz yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Gerçek bu. Bütün bunları görüyorlar.. Dün Merkel ile görüştüm bir önceki gün Boris Johnson ile görüştüm. Birçok gerçekleri bilmediklerini çok ciddi bir dezenformasyon baskı altında olduklarını gördüm. Bunlar bizim bir şeyimizi gizlemeye çalışıyorlar. Biz NATO müttefiki olan bir ülkeyiz.

Yaptıkları şeylerin sebebi nedir, gayesi nedir bunu anlamak mümkün değil. NATO içinde bakıyoruz bir tek müslüman ülke Türkiye... Bu teröristlerin yaptıkları belli. NATO 5. madde konusunda şuan da pasif. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştük. Gayet güzel açıklamalar yaptı. Onun duruşu çok çok farklı. Bazı ülkelerin durumu çok farklı. Boris Johnson biz nasıl yardımcı olabiliriz durumuna geldi.  

Karşımızda bir terör örgütü var. Terör örgütüyle savaş olmaz mücadele olur. Ve şuanda işte Ayn El Arab ve Münbiç olayı devam ediyor. 

Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 550'ye ulaştı. 


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
Devlet Bahçeli, 21 gün sonra MHP Genel Merkezi'nde
image Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçirdiği rahatsızlığın ardından dün partisinin genel merkezine gelerek, mesaisine başladı.
"Çin, Almanya ve Rusya'dan sonra en büyük ticaret ortağımız haline geldi"
image Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Çin ile ticaret hacminin geçen yıl 23,6 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Çin bizim artık Almanya ve Rusya'dan sonra en büyük ticaret ortağımız haline gelmiştir." dedi.
Başkan Tuncel zabıta personelini unutmadı
image Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel, Zabıta Teşkilatı'nın 193. kuruluş yıl dönümünde zabıta personeliyle bir araya geldi