Ana Sayfa >> URLA 14 Ekim 2019, Pazartesi 17:00

Tarhana kazanları Urla'da kaynadı

Tarhana kazanları Urla'da kaynadı

İzmir'in Urla ilçesinde, merakla beklenen ve renkli görüntülere sahne olan Tarhana Şenliği, Zeytinler Köy Meydanı'nda gerçekleştirildi.

Paylaş  
9
7
7
0

İzmir'in Urla ilçesinde, merakla beklenen ve renkli görüntülere sahne olan Tarhana Şenliği, Zeytinler Köy Meydanı'nda gerçekleştirildi.

Tarhana Şenliği, Urla ilçesindeki Zeytinler Köy Meydanı'nda çok sayıda kişiyi bir araya getirdi. Urla Belediyesi ile S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi öncülüğünde düzenlenen şenlikte, çeşitli etkinliklerde yapıldı.

Şenlikte konuşan Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, gelenekleri devam ettirmek istediklerini belirtti. Urla'nın batı mahallelerini kapsayan büyük ve kapsamlı bir festival gerçekleştirmek istediklerini ve bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini de ifade eden Oğuz, "Dar zamanların kurtarıcısı, mutfaklarımızın olmazsa olmazıdır tarhana. Türkiye'nin dört bir yanında, hatta Balkan ülkelerinde, farklı şekillerde yapılır ama nasıl yapılırsa yapılsın aynı zevkle tüketilir. Domatesten bibere, soğandan yoğurda, naneden maydanoza, buğday unundan nohuda kadar içinde onlarca çeşit malzemenin bulunduğu tarhanamız her derde deva. Ben, bu sokaklarda sizlerle birlikte büyüdüm. Soğuk kış günlerinde sıcak tarhananızı içtim. Bugün tarhanamızı yapacağız daha sonra hep birlikte o sıcacık her derde deva tarhanalarımızı içeceğiz. Ama bizim dileğimiz, bundan 10 yıl, 20 yıl sonra bütün çocuklarımız da bu köy geleneğini yaşayabilsin. Büyüklerinin ellerini öperek tarhana çorbalarını içsin istiyoruz. İsimleri her ne kadar mahalle olarak değişse de bu güzel yerlerin kendine özgü köy kültürleri devam ediyor. ve yerel yönetimler olarak bizlerde bu değerlerimizi korumak ve yaşatmak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Urla Belediyesi Konservatuarı Türk Halk Müziği Korosu tarafından müzik dinletisi yapıldı. Tarhana kazanının başına geçen Başkan Oğuz, gelen misafirlere tarhana ikramında bulunarak vatandaşların açtığı stantları dolaştı.

Gelenekselleşen Tarhana Şenliğine ayrıca; İlçe Jandarma Komutanı Adem Aydoğdu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Şube Müdürü Yener Kırmızı, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve yüzlerce vatandaş katıldı.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
Urla'da 3 günde 2 şenlik 1 eylem
image Geçtiğimiz haftalarda kavun ve bağbozumu festivallerini gerçekleştiren Urla Belediyesi, bu haftayı 1 eylem ve 2 şenlik ile sonlandıracak. Urla’nın eğlenmesini bildiği kadar çevreyi de korumaya önem verdiğini söyleyen ...
İzmir'de otluk alanda yangın
image İzmir'in Konak ilçesi Umurbey Mahallesi 15 Sokak'taki eski depoların yer aldığı otluk alanda henüz belirlenemeyen nedenle başlayan yangın İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerince kontrol altına alındı
2 bin 600 yıllık gelenek İzmir'de yaşam buluyor
image Anadolu’nun en eski geleneklerinden bağbozumu şenlikleri İzmir’in Urla ilçesinde renkli ve coşkulu görüntülerle başladı. Bağlardaki üzümün son olgunlaşma dönemine girmesi ve tüm mahsulün toplanması nedeniyle düzenlene...