Ana Sayfa >> KONAK 26 Aralık 2016, Pazartesi 21:31

Konak Belediyesi çalışanları greve gidiyor

Konak Belediyesi çalışanları greve gidiyorİzmir'de Genel İş Sendikası ile Konak Belediyesi şirketlerinden Merbel A.Ş. arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması üzerine belediye binasına grev kararı asıldı.
Paylaş  
85
118
75
0

Konak Belediyesi şirketlerinden Merbel A.Ş ile DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden uzlaşma çıkmaması üzerine işçiler, belediye binasına grev kararı astı.

Konak Belediyesi önünde toplanan Genel İş Sendikasına üye işçiler adına açıklama yapan DİSK Genel İş Sendikası 5 No'lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, işverenle arabulucu süresi de dahil olmak üzere toplam 8 kez görüşüldüğünü ancak ücret ve ücrete bağlı maddelerde anlaşmaya varılamadığını kaydetti.

Kara, almış oldukları ücretlerin yoksulluk sınırının altında olduğunu belirterek, insan onuruna yaraşır bir hayat sürmek için talep ettikleri makul ücreti ve hakları almak amacıyla grev kararını verdiklerini ifade etti.

Kara, belediye tarafından sunulan yüzde 7'lik zam teklifini kabul etmeyeceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Geçtiğimiz yıl imzalanan yüzde 17'lik zammı hatırlatıyoruz. Maaşlarımız başta gelir vergisi olmak üzere bankalar, eğitim, sağlık ve ekonomik kriz karşısında pul olmuştur. İsteğimiz asgari 4 kişilik bir ailenin geçim koşullarının oluşturulmasıdır. Bir önceki toplu sözleşme bizim için bir ışıktı. Onun altına düşmeyeceğimizi söyledik."

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise grev kararının asılması sonrası uzlaşma için bir aylık zamanın bulunduğunu, anlaşma sağlanamaması halinde diğer ilçelerdeki işçilerin de desteğiyle greve çıkacaklarını bildirdi.

AA


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
İzmir'de 3 otomobilin üzerine ağaç devrildi
image İzmir’in Konak ilçesinde 3 otomobilin üzerine ağaç devrildi. Devrilme esnasında seyir halinde olan otomobilin sürücüsü hafif şekilde yaralandı.
Konak, Türkiye'yi gururla temsil etti
image Konak Belediyesi Halkoyunları Topluluğu,9-16 Ağustos tarihleri arasında Sırbistan’da düzenlenen uluslararası folklor festivali ‘Srem Folk Fest’te Türkiye’yi temsil etti. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, "Ülkemizi v...
Başkan Pekdaş sert: Kimse kimseye şantaj yapamaz
image Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilciliği’ni ziyaret etti. DİSK Ege Bölge Başkanı Memiş Sarı ve diğer şube başkanları tarafından karşılanan Başkan Pekdaş...