Ana Sayfa >> URLA 7 Ekim 2017, Cumartesi 22:22

Anaksagoras'ın çalınan topu yerine kondu... Heykel artık eski halinde

Anaksagoras'ın çalınan topu yerine kondu... Heykel artık eski halindeİzmir’in Urla İlçesi’nde bulunan Cumhuriyet Meydanı'ndaki  AVM girişine  konan  Anaksagoras heykelinin elinde tuttuğu dünya çalınmış ve bazı yerleri ise zarar görmüştü.Eski haline getirilen heykel belediyeye ait Park Kahveye kondu.
Paylaş  
54
64
73
0

Urla ilçesinde yaşadığı bilinen Yunan doğa filozofu Anaksagoras’ın heykeli, mermer bankta oturur vaziyette Urla ilçesinde tasvir edildi. Heykelin yanına ise Anaksagoras hakkında bilgiler içeren bir yazı yerleştirildi. Dünyaca ünlü M.Ö 500 Urla doğumlu Felsefenin atası kabul edilen Anaksagoras’ın heykeli Urla Cumhuriyet Meydanı’nda açıldı.

Geçtiğimiz 1 Temmuz’da  düzenlenen açılış törenine Urla eski  Kaymakamı  Murat Sefa Demiryürek,CHP’li Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, 22. Dönem Milletvekili Türkan Miçooğulları, İlçe Emniyet Müdürü Oğuzhan Şahin,  Anaksagoras heykelini yapan heykeltıraş Tülay Çelikel, Gazeteci Öcal Uluç, heykelin Urla’ya kazanılmasına öncülük eden Dr. Mahmut Tolon ve  Urla Felsefe Gönüllüleri katıldı. Heykel açıldıktan sonra Yunus Emre’ye benzetilmesi tartışma konusu olmuştu. Urlalı heykeltıraşlar İsmail Taşoku ve Ferit Furuncu, heykelin vücut kısmının Anaksagoras, kafa kısmının ise Yunus Emre’yi yansıttığını belirtirken, vatandaşlar da heykeli görünce şaşırdıklarını söylemişti. 

Yunan doğa filozofu Anaksagoras’ın heykelinin elinde tuttuğu dünya,kimliği belirsiz kişilerce çalınıp,bazı yerleri ise tahrip edildi. 

Heykel, tamirat yapılması için yerinden alındı.Anaksagoras heykelini yapan heykeltıraş Tülay Çelikel, çalınan dünyayı ve heykelin tahrip olan kısımlarını  tekrar eski haline getirdi. Eski haline kavuşan heykel, belediyenin işlettiği park kahveye yeni yerine kondu. Ancak, Anaksagoras' ın biyografisinin yazdığı bölüm ise eski yerinde olması ,sanatseverler tarafından pek hoş karşılanmadı. Vatandaşlar onunda bir an önce heykelin yerine konmasını istedi.

ANAKSAGORAS KİMDİR?

Yunan doğa filozofu. Urla’da M.Ö 500 yılında doğan Anaksagoras Atina'da bir okul açarak Perikles, Euripides, Arkhealos (bazı yazarlara göre Sokrates), vb. birçok öğrenci yetiştirmiştir. Bazı parçaları günümüze kadar kalan Tabiat Üzerine adlı bir eser yazdı. Anasagoras bu dönemin en büyük doğa bilginidir. Matematikteki bilgileriyle ün salmıştır. Astronomide de buluşları vardır. Ay ışığını, ay ve güneş tutulmalarını doğru olarak açıklamıştır. Anaksagoras M.Ö. 428’de Çanakkale ‘de ölmüştü.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
Tarhana kazanları Urla'da kaynadı
image İzmir'in Urla ilçesinde, merakla beklenen ve renkli görüntülere sahne olan Tarhana Şenliği, Zeytinler Köy Meydanı'nda gerçekleştirildi.
Urla'da 3 günde 2 şenlik 1 eylem
image Geçtiğimiz haftalarda kavun ve bağbozumu festivallerini gerçekleştiren Urla Belediyesi, bu haftayı 1 eylem ve 2 şenlik ile sonlandıracak. Urla’nın eğlenmesini bildiği kadar çevreyi de korumaya önem verdiğini söyleyen ...
İzmir'de otluk alanda yangın
image İzmir'in Konak ilçesi Umurbey Mahallesi 15 Sokak'taki eski depoların yer aldığı otluk alanda henüz belirlenemeyen nedenle başlayan yangın İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerince kontrol altına alındı