Ana Sayfa >> URLA 27 Aralık 2016, Salı 11:12

"Urla'nın Filizleri" projesi başladı...

Urla'nın Filizleri projesi başladı...Urla Belediyesi dar gelirli ailelerinin çocuklarına burs vermek için kolları sıvadı. Eğitimde fırsat eşitliği yaratmak ve dar gelirli üniversite öğrencilerine burs vermek amacıyla "Urla'nın Filizleri" projesini başlatan Urla Belediyesi, projesini tanıtmak için toplantı düzenledi.
Paylaş  
45
51
77
0

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Sibel Uyar, “Bilimin ve eğitimin ışığından uzak olan ülkelerde keder, gözyaşı ve acı dinmez. Bir ülkenin geleceği çocukların ve gençlerin hayallerindedir. Gelin ihtiyacı olan öğrencilerimize destek olalım, burs verelim. Onları cemaatlerin ellerine bırakmayalım. Paylaşmasını bilirsek ve yetinebilirsek, barış içinde yaşayabiliriz” sözlerine yer verdi.

Anayasa mahkemesinin 2008 yılında belediyelerin doğrudan üniversite öğrencilerine burs vermesini engelleyen yasasını yürürlüğe koyması nedeniyle Urlalı öğrencilere burs imkânı sunamayan Belediye çareyi, ihtiyaç sahibi öğrenciyle burs vermek isteyen duyarlı vatandaş arasında koordinasyonu kurma çalışmasıyla buldu. İskele Urit Restoranda gerçekleşen toplantıda konuşan Belediye Başkanı Sibel Uyar, Ne yazık ki ülke olarak kötü günlerden geçiyoruz. İzlediğimiz her haber bülteninden sonra geleceğimizle ilgili daha fazla kaygı duyuyoruz. Bilimin ve eğitimin ışığından uzak olan ülkelerde keder, gözyaşı ve acı dinmez. Bir ülkenin geleceği çocukların ve gençlerin hayallerindedir.” sözlerine yer verdi.

“Paylaşmasını bilirsek ve yetinebilirsek, barış içinde yaşayabiliriz”

Uluslararası Öğrenci Performansı Değerlendirme (PISA) 2016 Türkiye sonuçlarına da değinen Başkan Uyar, “Pisa sonuçları ortada. Ülkemiz önceki yıllara göre daha da geriledi. Bu büyük bir tehdittir. Bizler buradan Türkiye’ye bir ışık yakabiliriz. Urla çok özel bir kent. Ve Urla’ya cennet gibi bir yer diyerek yerleşen çok insan var. Urla’nın bu güzelliklerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için sizlere ihtiyacımız var. Burada her kesimden insanı bir araya getirmeye çalışıyoruz. Hepimizin birbirimize destek olması gerekiyor. Özellikle son zamanlarda yaşadığımız kötü durumlardan sonra birbirimize iyice kenetlenmemiz gerek. Bu karanlık günlerden hep beraber el ele çıkabiliriz. Paylaşmasını bilirsek ve yetinebilirsek, barış içinde yaşayabiliriz.”  

“Çocuklarımızı cemaatlerin eline bırakmayalım”

Projenin başlangıç aşamasından bahseden Uyar, “Bu projeyi daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Biz iyi projeleri örnek almayı çok seviyoruz. Karşıyaka’nın filizleri olarak Karşıyaka Belediyesinin başlattığı bu proje için Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar ile görüştüm. Böylesine yararlı bir projeyi izninizle biz de yapmak istiyoruz dediğimde, “tabi ki, seve seve yanıtını aldım.” Ve işte şimdi karşınızdayız. Bizler kendimizi iyi anlatmamız gerekiyor. Çocuklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Çünkü sonrasında bu çocuklar cemaatlerin eline kalıyor. Biz sizin gibi iyi yürekli insanlarla, sivil toplum örgütleriyle hep birlikte geleceğimize sahip çıkmak istiyoruz.

Urla, filizlerini birlikte yeşertecek

Belediye ile halk işbirliğiyle hayata geçirilmesi planlanan projenin sunumunu Urla Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Derya Çağan yaptı. Çağan konuşmasında Belediyenin sosyal hizmetler ve yardım konularında yürüttüğü hizmetleri anlattı. Projeyi, Urla’da oturan maddi geliri yeterli olmayan başarılı üniversite öğrencilerine katkı sağlamak amacıyla başlattıklarını belirten Derya Çağan aynı zamanda Urla halkını yerel yönetim sürecine dahil edip öğrencilerin eğitim hayatlarını fırsat eşitliği çerçevesinde sürdürülmesini planladıklarını belirtti.

Toplantının ardından olumlu geri dönüşler alınan Urla’nın Filizleri projesinin saha çalışmalarına başlayacak olan Belediye, ilçedeki siteleri, taksi duraklarını, dolmuş duraklarını, esnafları, sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek çalışmalarını anlatacaklar.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
Tarhana kazanları Urla'da kaynadı
image İzmir'in Urla ilçesinde, merakla beklenen ve renkli görüntülere sahne olan Tarhana Şenliği, Zeytinler Köy Meydanı'nda gerçekleştirildi.
Urla'da 3 günde 2 şenlik 1 eylem
image Geçtiğimiz haftalarda kavun ve bağbozumu festivallerini gerçekleştiren Urla Belediyesi, bu haftayı 1 eylem ve 2 şenlik ile sonlandıracak. Urla’nın eğlenmesini bildiği kadar çevreyi de korumaya önem verdiğini söyleyen ...
İzmir'de otluk alanda yangın
image İzmir'in Konak ilçesi Umurbey Mahallesi 15 Sokak'taki eski depoların yer aldığı otluk alanda henüz belirlenemeyen nedenle başlayan yangın İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerince kontrol altına alındı